Kako se jede mango?

Mango je tropsko voće koje je poreklom iz Indije, a koje je uspešno uzgojeno i kultivisano širom sveta i Evrope, te se proizvodi u velikim količinama i ima višestruku upotrebu u ishrani.

Ono što je možda manje poznata činjenica, jeste da se u ljudskoj ishrani pored zrelih i preukusnih plodova, mogu koristiti i seme manga, kao i lišće, koren i kora biljke odnosno ploda (koja ima po malo gorak ukus, koji odgovara nedovoljno zrelim plodovima, te neko voli takvu mešavinu gorko – slatkog ukusa).

Pozitivne nutritivne karakteristike manga 

Mango je voće koje obiluje pre svega vitaminima C, A i B grupe, a pored toga sadrži i brojne minerale (magnezijum; kalijum; bakar), bioflavonoide, biljna vlakna i prirodne probiotike, te pozitivno utiče na veliki broj organskih funkcija kod čoveka.

Naime, mango kao voće je poznat po tome da povoljno utiče na regulisanje krvnog pritiska, te i održava krvne sudove elastičnim, i pozitivno deluje na rad srca, ali ima povoljan efekat i na rad digestivnog trakta, te i na regulisanje anemije, sprečavanje dejstva slobodnih radikala i na regulisanje nivoa šećera u krvi.

Loading...

Manje je poznato da jedan plod manga ima samo malo više od 100 kalorija; te da je odličan izvor antioksidanasa, a posebno vitamina C i da sadrži čak 75% dnevnih potreba ljudskog organizma za tom takozvanom askorbinskom kiselinom; kao i da ima oko 12% vitamina A koji je pak veoma važan i neophodan za dobru vidnu funkciju, i oko 25% vitamina B kompleksa, koji su važni kao trankilizatori, podizači imunske odbrane organizma, i kao regulatori rada srca i krvnih sudova.

Kako se mango priprema za upotrebu u ishrani 

Ukoliko ste se pitali kako jesti mango, odgovor je krajnje jednostavan, i samo treba slediti neke od narednih uputstava:

Najpre se mango, kao uostalom i svako drugo voće, mora dobro oprati pod mlazom hladne tekuće vode (smatra se da se odličan efekat kod pranja voća, postiže ako se plod prethodno istrlja sodom bikarbonom, pa se potom ispere);

Prilikom izbora manga, odnosno procene njegove zrelosti, potrebno je plod malo „opipati“, jer su oni zreliji plodovi po pravilu nešto „deblje pokožice“, te kada se pipnu prstom, u njima ostaje udubljenje, ali i ukoliko kupite voće koje nije dovoljno zrelo, može da se ostavi u papirnu kesu da dan ili dva na sobnoj temperaturi dostigne svoju bolju zrelost;

Kada ste plod oprali i potom ga posušili čistom krpom ili papirnim ubrusom, potrebno je da na neklizajuću površinu, postavite plod, uspravno, tako što ćete mu odseći jedan tanji kružni deo na jednom kraju;

Kada ste stavili plod da „stoji“, potrebno je da se on zaseče i da se slično kao i avokado prepolovi na dve približno podjednake polovine;

Loading...

Iako se koštica manga nešto teže vadi, poželjno je da se koristi ili kašičica ili neki „obliji nož“, te da se „višak mesa“, sa koštice skine i da se i on može iskoristiti kao takav;

Najlakše je na dalje, u obe polovine manga, nožem iseći uzdužne i poprečne linije, te napraviti kockice, i jednostavno polovine „izvrnuti“ kako bi ispale kockice mesa voćke, a koje se kao takve jedu;

Ukoliko je pak iz nekog razloga potrebno da se mango iseče na kriške, onda se njegova kora pak oljušti u tankom sloju, jer ona u sebi ima dozu gorčine, posebno ukoliko plod nije dovoljno zreo.

Dakle, mango se zbog svog slatkog i egzotičnog ukusa najčešće jede svež, ali se često dodaje i u voćne mešavine (voćne salate ili takozvane „smoothy“-je), te u sladolede, torte, kolače, sokove, ali i u takozvanim slano – slatkim kombinacijama, kao prilog uz meso ili druga glavna jela.

Torta od manga i krem sira 

Kao jedan od veoma zanimljivih recepata za pripremu poslastica od manga, izdvaja se torta od manga i sira, a potrebni su sledeći sastojci:

Kora za tortu se pravi od 200 grama keksa sa maslacem (popularni „Petit beure“); 100 grama putera i 2 kašike sitno mlevenih svežih oraha;

Fil za ovu tortu sadrži slkedeće sastojke – 2 kesice želatina; 250 grama krem sira; 2 kašike soka od limete; pola kesice vanilin šećera; 1 zreli plod manga; 200 ml slatke pavlake; 25 grama šećera u prahu.

Loading...

Torta se priprema na sledeći ančin:

Najpre je potrebno da se napravi kora za tortu, tako što se keks sitno samelje i pomeša se sa orasima i puterom, te se u malo dublju tepsiju ili pak u kalup za tortu, postavi papir za pečenje, preko koga se pomenuta smesa ravnomerno rasporedi, te se zatim stavi da se ohladi u frižideru oko 60 – 90 minuta.

Za to vreme se može pripremiti fil za tortu, tako što se mango očisti i njegova unutrašnjost se dobro usitni u blenderu, a želatin se potopi u mlakoj vodi i ostavi se da odstoji nekoliko minuta.

U posebnoj posudi se pomeša navedena količina krem sira, sok od limete, šećer u prahu i vanilin šećer, te se u smesu dobro umeša rastopljeni želatin, te sve dobro promešati, i na kraju pak dodati mango koji je prethodno ispasiran u blenderu, kao i slatku pavlaku, i opet sve dobro sjediniti.

Navedena masa se zatim ravnomerno „filuje“ preko ohlađene kore, i sve se ponovo stavi da se ohladi u frižideru do 2 ili 3 sata.

Neposredno pre služenja se torta može ukrasiti ili nekim komadićima voća, ili pak sa rendanom belom čokoladom, kao i mlevenim koštunjavim voćem (badem, lešnik).

Limunada sa dodatkom manga 

Limunada je sama po sebi idealno osveženje, a njen ukus i nutritivnu vrednost će značajno popraviti i dodatak manga, a sam recept je veoma jednostavan i brz za pripremu:

2 l hladne vode;

Pola ploda manga isečena na kockice;

Sok od dva veća limuna;

200 gr smeđeg šećera ili meda;

Listići nane za dekoraciju.

Kada na klasičan način pripremite limunadu, u nju dodate pola očišćenog manga u kockicama, te i smeđi šećer ili med, pa to ostavite u frižideru kako bi mango „otpustio svoju aromu“, a i kako bi se limunada dovoljno ohladila, i pre služenja u svaku čašu stavite po jedan ili po dva listića sveže nane.

Smoothy od manga, banane, breskve i maline 

Smoothy je brza poslastica od svežeg voća po izboru, koja se termički ne obrađuje, već se samo blendira kako bi se sastojci i ukusi što bolje samešali, te se naziva i „energetska ili vitaminska bomba“, i preporučuje se kao zdrav obrok za početak dana, ili kao izvanredna voćna užina.

Jedan od popularnih voćnih smoothy-ja je onaj koji sadrži:

Jedan plod manga;

Jednu bananu;

Dve zrele breskve;

300 grama malina.

Svi navedeni sastojci se dobro izmešaju u blenderu (naravno nakon što se banana i mango oljušte, te se breskve očiste od koštica), i nakon toga se napitak malo prohladi u frižideru.

Dodatni savet je da se u ovakvu voćnu mešavinu doda ili 200 ml jogurta, ili pak ista količina neke surutke (u prahu ili tečnom stanju), a kako bi se obezbedila i dnevna doza proteina.

Sladoled od manga 

Omiljena poslastica je svakako sladoled, i to ne samo za leto nego i za svako godišnje doba, a jedan od najlepših ukusa sladoleda je svakako onaj od manga, a po sledećem receptu ga vrlo lako možete napraviti i sami:

2 veća ploda manga;

200 ml neutralne pavlake;

200 ml mleka;

100 grama meda ili smeđeg šećera;

Sok od pola limete (ili od pola limuna).

Kada se mango oljušti, te mu se odstrani koštica i on se po principu sečenja na kockice pripremi za dalju upotrebu, potrebno je njegovo „meso“ staviti u blender, te dobro usitniti dok se dobije konzistencija paste.

Nakon toga se u izblendirani mango dodaje mleko i enutralna pavlaka, kao i med ili šećer i sok od limete, te se sve dobro ponovo sameša da se sastojci u blenderu sasvim sjedine.

Smesu nasuti u veću posudu, te staviti u zamrzivač na oko 60 minuta, pa zatim izvaditi i dobro promešati, te isti postupak ponoviti još jedan ili dva puta, a onda ostaviti sladoled da se „duboko zamrzne“, pa kao takav i služiti ili kao desert ili kao prilog uz neku voćnu pitu.

Sponzorisano:

Loading...